Sprawnie działający silnik hydrauliczny to podstawa! To bardzo ważny element w systemie hydrauliki siłowej, bez którego trudno byłoby mówić o jej istnieniu. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej silnikowi hydraulicznemu wolnoobrotowemu. Co to tak naprawdę oznacza?
Silnik hydrauliczny – budowa i działanie
Rolą silnika hydraulicznego jest zamiana energii hydraulicznej w ruch obrotowy. Jak to działa?
- Ciecz w silniku hydraulicznych poddawana jest działaniu wysokiego ciśnienia.
- Ciśnienie to porusza elementy silnika hydraulicznego, umożliwiając jego działanie.
Jeśli czynność ta nie przebiega prawidłowo, może być konieczne skorzystanie z naprawy silników hydraulicznych.
Silnik hydrauliczny – budowa
Silnik hydrauliczny, do którego należy również silnik wolnoobrotowy, może być zbudowany w różny sposób, w zależności od producenta. Do jego podstawowych elementów należą jednak:
- obudowa;
- wał napędowy;
- tłoki albo wirniki;
- uszczelki.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat silnika hydraulicznego? Kliknij: Jak działa silnik hydrauliczny? Poznaj zasadę działania i jego zastosowanie.

Silnik wolnoobrotowy – co to znaczy?
Silnik wolnoobrotowy to szczególny rodzaj silnika. Jego główną cechą jest to, że jest to silnik mający niską prędkość obrotową. Zazwyczaj wynosi ona mniej niż 1000 obr./min. Umożliwia on przenoszenie dużej siły. Jego dużą zaletą jest także wytrzymałość. Może być używany w trudnych warunkach.
Gdzie korzystamy z silnika wolnoobrotowego?
Silnik wolnoobrotowy ma szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się go w budownictwie, ale także przemyśle i rolnictwie.
Gdzie wykorzystujemy? | Opis |
Maszyny budowlane | Koparki, dźwigi i maszyny drogowe |
Maszyny rolnicze | Prasy do belowania |
Maszyny przemysłowe | Transportery taśmowe |
Serwis silników hydraulicznych
Silniki hydrauliczne wolnoobrotowe są wytrzymałe i rzadko zdarzają się im poważniejsze awarie. Nie oznacza to jednak, że można korzystać z nich wiecznie. Niestety, ale w końcu może dojść do sytuacji, w której konieczne będzie skorzystanie z serwisu silnika hydraulicznego. W grę wchodzi tutaj regeneracja i naprawa silnika hydraulicznego.
- Naprawa silników hydraulicznych – może być konieczna, jeśli urządzenie traci wydajność, ma zużyte łożyska czy uszczelnienia.
- Regeneracja silników hydraulicznych – powinna być wykonywana przez profesjonalistów – jest to naprawa, z której korzysta się w przypadku poważniejszych uszkodzeń.