Silnik hydrauliczny to jeden z tych elementów, bez których nie mogłoby być możliwe działanie wielu maszyn przemysłowych, takich jak koparki, dźwigi, prasy hydrauliczne czy wiertnice. Jego podstawowym zadaniem jest wprawianie pojazdów w ruch, co znacząco ułatwia człowiekowi pracę. Jak działa silnik hydrauliczny i co to jest? Konkretnej odpowiedzi szukaj w naszym artykule!
Co to jest silnik hydrauliczny?
Silnik hydrauliczny jest skomplikowanym urządzeniem, którego główna zasada działania opiera się na przekształcaniu energii cieczy pod ciśnieniem na energię mechaniczną. Powoduje to napędzenie maszyn przemysłowych i umożliwia ich działanie. Zasada działania silnika hydraulicznego sprawia, że zdolny jest on do generowania dużej siły przy stosunkowo niewielkim rozmiarze.
Budowa silnika hydraulicznego
Jak wygląda budowa silnika hydraulicznego? Silnik ten składa się zwykle z kilku elementów. Są to:
- wał napędowy – to centralny element silnika, który przekazuję energię poprzez przepływ cieczy,
- komora robocza – tutaj ciecz przekształca energię w ruch mechaniczny,
- zawory sterujące – kontrolują przepływ cieczy; jej kierunek oraz prędkość,
- obudowa silnika – pełni głównie funkcję ochronną, najczęściej jest odporna na wysokie ciśnienie i wzmożoną eksploatację.
Zasada działania silnika hydraulicznego
Jak działa silnik hydrauliczny? Można opisać to w trzech punktach. Zasada działania silnika hydraulicznego, mimo iż złożona i skomplikowana, jest stosunkowo prosta do wytłumaczenia.
- Ciecz (najczęściej olej hydrauliczny) podawana jest pod wysokim ciśnieniem do silnika.
- Ciecz trafia do komory roboczej, gdzie przekształcana jest w energię mechaniczną, napędzając wał obrotowy.
- Ruch wału zapewnia prawidłowe działanie maszyn, takich jak koparka, dźwig i innych popularnych urządzeń.
Silnik hydrauliczny to element, który jest niezbędny szczególnie w branży budowlanej. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie ciężkiej pracy szybciej i efektywniej. Podnoszenie, przesuwanie czy wiercenie jest dużo prostsze.