Pompy hydrauliczne to niezwykle wartościowe urządzenia, które znacząco usprawniają pracę w różnych miejscach. Wchodzą w podstawowy skład układu hydrauliki siłowej. Ze względu na to, że podczas pracy są w ciągłym ruchu, narażone są na najzwyklejsze zużycie materiału lub awarie. Do jednej z częstszych jest tak zwane wycie pompy hydraulicznej. Dlaczego tak się dzieje? Poznaj typowe przyczyny!
Dlaczego pompa hydrauliczna wyje?
Dzięki pompom hydraulicznym maszyny budowlane są jeszcze bardziej efektywne. To właśnie pompy napędzają ruchome układy, przekształcając energię mechaniczną w hydrauliczną. Są to elementy bardzo wytrzymałe, przystosowane do pracy w trudnych warunkach, ale naturalne jest, że po pewnym czasie intensywnej pracy mogą wystąpić komplikacje – mniejsze lub większe. Jedną z nich jest wycie pompy hydraulicznej. Skąd się bierze? Do najczęstszych przyczyn należą:
- zbyt niskie ciśnienie w układzie,
- zanieczyszczony płyn hydrauliczny,
- złe smarowanie,
- uszkodzenia wewnątrz pompy,
- kawitacja,
- złe ustawienie pompy.
Uszkodzona pompa hydrauliczna – objawy
Objawy uszkodzonej pompy hydraulicznej mogę być różnorodne. Wycie pompy zdarza się stosunkowo często i powodowane jest wieloma czynnikami. Warto regularnie sprawdzać stan płynu hydraulicznego, nie dopuszczać do dostania się wewnątrz pompy zanieczyszczeń oraz sprawdzać nieszczelności w układzie. Poza hałaśliwą pracą pompy hydraulicznej objawami uszkodzeń mogą być także: przegrzewanie się pompy, wyciek oleju hydraulicznego czy zaburzona płynność działania układu.
Regeneracja pompy hydraulicznej
Naprawa pompy hydraulicznej jest nieuchronna, gdy dostrzeżesz jeden z objawów awarii. Warto w takich sytuacjach udać się do profesjonalnego serwisu pomp hydraulicznych, który zajmie się jej naprawą lub regeneracją. Czasami zdarza się, że problem nie jest zbyt skomplikowany i odpowiednio zaopiekowana pompa może posłużyć jeszcze przez wiele lat. Sprawdź naszą ofertę, skontaktuj się z nami i daj swojej pompie drugie życie.