Hydraulika siłowa ułatwia nam funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. To dzięki niej korzystać możemy z maszyn budowlanych takich jak koparki, ale także z wózków widłowych czy maszyn lotniczych. To fundament współczesnej techniki z szerokim zastosowaniem w nowoczesnym przemyśle oraz inżynierii. Zwiększa produktywność i pozwala na wygenerowanie olbrzymiej siły za pomocą względnie niedużych komponentów.
Hydraulika siłowa – podstawy działania
Zasada działania hydrauliki siłowej jest złożona i dość skomplikowana. Maszyny do działania wykorzystują płyny – zwykle jest to olej. Gdy znajdzie się w zbiorniku, cały proces przebiega w taki sposób:
- Pompa hydrauliczna napędzana jest silnikiem elektrycznym lub spalinowym, który zasysa olej ze zbiornika i zmienia energię mechaniczną w hydrauliczną. Dzieje się tak poprzez wytwarzanie ciśnienia w układzie.
- Olej pod ciśnieniem przepływa przez system hydrauliczny do siłowników i silników hydraulicznych.
- Ciśnienie oleju zostaje przekształcone w energię mechaniczną. Olej wpływa do cylindra – jego ciśnienie powoduje, że tłok zaczyna się przesuwać, a cała maszyna zostaje wprawiona w ruch.
- Regulacja zaworów sprawia, że olej dostaje się do odpowiednich części maszyny – dzięki temu możliwe jest precyzyjne sterowanie.
- Na sam koniec olej wraca do zbiornika. Jest tam filtrowany i schładzany.
Hydraulika siłowa – serwis
Zasada działania hydrauliki siłowej jest bardzo precyzyjna. Skonstruowano ją tak, żeby jak najmniej się psuła. Mimo to zdarza się, że ulegnie awarii. W takim przypadku nieodzowny będzie serwis hydrauliki siłowej. Najlepiej wykonać go w miejscu, które się w tym specjalizuje. To pewność skutecznej lokalizacji problemu, dzięki której poznasz przyczynę awarii i dowiesz się, co można zrobić, żeby przywrócić maszynę do sprawnego działania.
Czy można naprawić urządzenia z hydrauliką siłową na własną rękę? Tylko, jeśli czujemy, że jesteśmy specjalistami w tym zakresie i wiemy, co robimy. W pozostałych sytuacjach warto sięgnąć po fachowca, który dobrze zna tego typu urządzenia i nie doprowadzi do poważniejszej awarii.