Teleskopowe siłowniki hydrauliczne są bardzo przydatne w wielu maszynach czy urządzeniach, gdzie wymaga się użycia dużej siły i użycia większego zasięgu roboczego. Szczególnie popularne są w budownictwie, ale także transporcie czy automatyce. Jak działa siłownik hydrauliczny, element hydrauliki siłowej, i co warto wiedzieć o rozwiązaniach stosujących teleskopową technologię? Sprawdzamy!
Jak działa siłownik hydrauliczny?
Hydraulika siłowa może wielu z nas kojarzyć się trudnym zagadnieniem. W rzeczywistości jednak nie taki diabeł straszny. Działanie siłownika hydraulicznego opiera się na przekształcaniu energii cieczy pod ciśnieniem w energię mechaniczną. Dzięki temu maszyny mogą być napędzane, generując przy tym ogromną siłę. Do dużych zalet urządzeń z siłownikami hydraulicznymi należy to, że przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów, można z łatwością wytwarzać bardzo dużą siłę.
Budowa siłownika hydraulicznego
Jeśli chodzi o budowę siłownika hydraulicznego, jego konstrukcja jest głęboko przemyślana i zapewnia maksymalnie efektywną pracę. Do podstawowych elementów siłowników hydraulicznych należą:
- Cylindry – w siłownikach hydraulicznych umieszczane są cylindry o różnych średnicach, które są osadzone jeden na drugim.
- Zawory – odpowiadają za regulację przepływu cieczy hydraulicznej.
- Uszczelki – dzięki nim siłownik hydrauliczny jest szczelny i działa prawidłowo.
- Tłok – przekształca ciśnienie hydrauliczne w ruch mechaniczny.
Siłownik hydrauliczny teleskopowy
Siłownik hydrauliczny teleskopowy jest zaawansowanym urządzeniem, często wykorzystywanym w wielu branżach. Dzięki jego przemyślanej konstrukcji pozwala efektywnie wykorzystywać przestrzeń i sprawdza się na przykład w pracy przy wielopiętrowych budynkach.
Zasięg teleskopowego siłownika hydraulicznego może osiągać kilkanaście metrów. Składa się z osadzonych na sobie cylindrach, tworzących teleskopową budowę. Prace na wysokościach są dużo prostsze, gdy mamy możliwość korzystania z tak zaawansowanego urządzenia. Dzięki siłownikom hydraulicznym dużo prościej dostać się w trudno dostępne miejsca, co znacząco ułatwia pracę.
Hydraulika siłowa – serwis
Siłownik hydrauliczny zaprojektowany jest w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić pracę, działać precyzyjnie i bezawaryjnie przez długi czas. Nie oznacza to jednak, że w ogóle się nie psuje. Awarie się zdarzają – czasami bardzo poważne. Z tego powodu warto jest reagować szybko. Jeśli zauważysz, że siłownik hydrauliczny w Twoim sprzęcie działa inaczej niż zwykle – zgłoś się do serwisu hydrauliki siłowej. Co możesz zyskać? Być może uda Ci się ustrzec poważniejszej awarii.
W niektórych przypadkach konieczna jest regeneracja siłowników hydraulicznych. To świetny sposób na podarowanie siłownikowi drugiej szansy. Nie zawsze jest tak, że siłownik jet do wyrzucenia. Regeneracja siłownika hydraulicznego może sprawić, że będzie Ci służył jeszcze przez długi czas. Jeśli Twoja maszyna nie działa poprawnie – skontaktuj się z Wald-Mar.